Wieża Matematyczna

Wakacje minęły, jak zawsze szybciej niż chcielibyśmy. To zastanawiające, dlaczego czas w dni wolne biegnie szybciej niż w pracujące. Oczywiście jako matematyk wiem, że to nieprawda, ale jakoś trudno mi się pogodzić, że jest już po wakacjach.
Kochani z nowymi siłami ruszamy do boju. Matematyka nam niestraszna. Będziemy ją oswajać na lekcjach w szkole, ale również tu na blogu.
Mimo obietnic nie udało mi się przygotować wakacyjnych wpisów. Dlatego nadrabiam to teraz i pokazuję ciekawe miejsce we Wrocławiu. Jeśli tylko będziecie w tym pięknym mieście, to zachęcam was byście wybrali się na Uniwersytet Wrocławski i zwiedzili dwie atrakcje.
Pierwsza to cudowna barokowa aula Leopoldina. Powstała w latach 1728-1732 jako główne reprezentacyjne pomieszczenie uniwersytetu. Nazwa pochodzi od fundatora całej uczelni, cesarza rzymskiego Leopolda I.

wieza-matematyczna-02jpg


Druga to Wieża Matematyczna. Dzisiaj na jej szczycie znajduje się punkt widokowy otwarty dla turystów. Budynek uniwersytety leży tuż nad Odrą. Możemy podziwiać panoramę miasta, stare kamienice i ulice prowadzące do rynku, ale i Wyspę Słodową, ulubione miejsce wypoczynku młodych ludzi.


wieza-matematyczna-04jpg


Taras wieży zdobią cztery rzeźby przedstawiające cztery oblicza nauki.

Na Wieży Matematycznej kiedyś znajdowało się obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne. W XIX wieku rozszerzono badania o obserwację komet. Astronom Palm Heinrich Ludwig von Bogusławski właśnie z Wieży Matematycznej jako jeden pierwszych naukowców obserwował sławną kometę Halleya.
Na początku XX wieku z powodu zbyt dużego zanieczyszczenia i silnego oświetlenia miasta w nocy obserwatorium zamknięto.
Jak wam się podobała ta matematyczna wycieczka?
wieza-matematyczna-05jpg


wieza-matematyczna-01jpg


wieza-matematyczna-03jpg