Muzeum szyfrów

Już za rok Poznań będzie miał kolejną atrakcję turystyczną. W budynku byłego Komitetu Wojewódzkiego PZPR otwarte zostanie Centrum Szyfrów Enigmy. To doskonała wiadomość szczególnie dla miłośników matematyki. Wiele osób cały czas nie wie, że trójka poznańskich matematyków Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki przyczyniła się do szybszego zakończenia II Wojny Światowej (historycy spekulują, że nawet o 2-3 lata). Cała wymieniona trójka ukończyła wydział matematyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podczas studiów zainteresowali się szyframi. Wzięli udział w kursie kryptologii. Po skończeniu studiów pracowali w Biurze Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Co ciekawe biura tej instytucji mieściły się w nieistniejącym już budynku, który stał na miejscu późniejszego „Domu Partii”. Matematycy od 1932 roku pracowali nad złamaniem kodu niemieckiej Enigmy. Była to wyjątkowa maszyna szyfrująca. Jedna z pierwszych, w których zastosowano kod matematyczny, a nie lingwistyczny. Rejewski z kolegami po wybuchu wojny znaleźli się we Francji, gdzie dalej pracowali nad złamaniem kodu. Jerzy Różycki w styczniu 1942 roku zginął na statku, który zatonął w tajemniczych okolicznościach na Morzu Śródziemnym. Rejewski i Zegalski przedostali się natomiast do Anglii. Pracowali nad kolejnymi wersjami szyfru Enigmy w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchey Park.

Centrum Szyfrów Enigma nie będzie tylko zwykłym muzeum, ma być placówką edukacyjną, gdzie zwiedzający będą mogli obejrzeć repliki maszyn szyfrujących Enigma. Każdy zwiedzający niezależnie od wieku będzie miał możliwość spędzenia kilkunastu minut na łamaniu szyfrów, rozwiązywaniu zagadek kryptologicznych, jak również zabawie z matematyką. Oprócz części typowo historycznej przewidziano dodatkową przestrzeń niezbędną do organizowania wydarzeń, jak spotkania z naukowcami oraz środowiskiem osób zajmujących się dziejami kryptologii lub też warsztatów dla młodzieży szkolnej.

Jako matematyk z niecierpliwością czekam na otwarcie muzeum, ale jestem pewna, że będzie to super atrakcja dla wszystkich. W oczekiwaniu na muzeum zapraszam do obejrzenia zdjęć projektu.


enigma02jpg

enigma03jpg

enigma04jpg

enigma05jpg

enigma06jpg